Waec 2019/20 Official Exam Timetable


Check out the Original Waec Timetable below for 2019 May/June Examination below:


Monday, 8th April, 2019

  • Catering Craft Practice 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 10:20a.m.
  • Catering Craft Practice 1 (Objective)** – 10:20 a.m. – 11:00 a.m.
  • Marketing 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Marketing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Salesmanship 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Salesmanship 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Tuesday, 9th April, 2019

  • Machine Woodworking 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Machine Woodworking 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Tourism 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:20 a.m.
  • Tourism 1 (Objective)** – 11:20 a.m. – 12:00 noon
  • Mining 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:35 a.m.
  • Mining 1 (Objective)** – 11:35 a.m. – 12:15 p.m.
  • Bookkeeping 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Bookkeeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Store Keeping 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Store Keeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Office Practice 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
  • Office Practice 1 (Objective)** – 4:10 p.m. – 5:10 p.m

 


 

Wednesday, 10th April, 2019

  • Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work)** – 9:30 a.m. – 10:10 a.m.
  • Insurance 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Insurance 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

 

Thursday, 11th April, 2019

  • Animal Husbandry (Alternative B) 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:10 p.m.
  • Store Management 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Store Management 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

 

Monday, 15th April, 2019

  • Metalwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
  • Metalwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
  • Home Management 3 (Practical) Planning Session – 12.00pm – 1.00pm
  • Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 2.00pm – 3.00pm

 

Tuesday, 16th April, 2019 to Friday, 10th April, 2019 [Date and time for each paper will be arranged by the Council].

  • Arabic 3 (Oral)
  • French 3 (Oral)
  • Physical Education 3 (Performance Test)
  • Clothing and Textiles 3 (Practical)
  • Foods and Nutrition 3 (Practical)
  • Home Management 3 (Practical)
  • Music 3B (Performance Test)

 

Tuesday, 16th April, 2019

  • Applied Electricity 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Applied Electricity 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Basic Electricity 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Basic Electricity 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Health Science 3 (Alternative to Practical Work) – 3.00pm – 4:45pm
  • Health Education 3 (Alternative to Practical Work)** – 3.00pm – 4:45pm

 

Wednesday, 17th April, 2019

  • Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
  • Physical Education 2 (Essay) – 02:00 p.m. – 03:20p.m
  • Physical Education 1 (Objective) – 03:20p.m – 04:10p.m
  • Building Construction 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Building Construction 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:45 p.m.

 

Thursday, 18th April, 2019

  • Clerical Office Duties 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
  • Clerical Office Duties 1 (Objective) – 11:40a.m. – 12:30 p.m
  • Woodwork 3 (Practical)** – 09:30am – 12:30am (1st Set)
  • Woodwork 3 (Practical)** – 1:00pm – 4:00pm (2nd Set)
  • Fisheries (Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Fisheries (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.

 

Tuesday, 23rd April, 2019

  • Data Processing 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Data Processing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m

 

Wednesday, 24th April, 2019

  • Home Management 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Home Management 1 (Objective) – 10:30 p.m. – 11:30 a.m.
  • Electronics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Electronics 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Geography 3(Practical and Physical Geography) – 2:00 p.m. – 3:50 p.m.

 

Thursday, 25th April, 2019

  • Metalwork 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Metalwork 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:00 noon
  • Electronics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Electronics 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

 

Friday, 26th April, 2019

  • Biology 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 11:10 p.m.
  • Biology 1 (Objective) – 11:10 a.m. – 12:00 p.m.

 

Monday, 29th April, 2019

  • Hausa 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Hausa 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Igbo 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Igbo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Yoruba 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Yoruba 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Computer Studies 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Computer Studies 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

 

Tuesday, 30th April, 2019

  • Auto Mechanical Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Auto Mechanical Works 3 (Practical)** – 12:00 p.m. – 2:00
  • Woodwork 2 (Essay and Design) – 2:00 p.m. – 4:20 p.m.
  • Woodwork 1 (Objective) – 4:20 p.m. – 5:00 p.m.

 

Thursday 2nd May, 2019

  • Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
  • Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 12:40 p.m – 3:25p.m. (2nd Set)
  • History 2 (Essay) – 2:00p.m. – 4:00 p.m.
  • History 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

 

Friday 3rd May, 2019

  • Literature-In-English 2 (Prose) – 9:30 a.m. – 10:45 a.m.
  • Literature-In-English 1 (Objective) – 10:45 a.m – 11:45 a.m

 

Monday 6th May, 2019

  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
    waec timetable
  • Auto Mechanics 2 (Essay) – 2:30 p.m. – 4:00 p.m.
  • Auto Mechanics 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

 

Tuesday 7th May, 2019

  • Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 09:30 a.m – 12:00 noon
  • Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 3:30p.m – 5:00 p.m.

 

Wednesday 8th May, 2019

  • Physics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11.00 a.m.
  • Physics 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:15 p.m.
  • Visual Art 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Visual Art 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

 

Thursday 9th May, 2019

  • English Language 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • English Language 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • English Language 3 (Oral)**/*** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

 

Friday 10th May, 2019

  • Geography 2 (Essay) – 09:30a.m. – 11:30 a.m.
  • Geography 1 (Objective) – 11:30a.m. – 12:30 p.m.

 

Monday 13th May, 2019

  • Foods and Nutrition 2 (Essay) – 9:30a.m. – 10:45 a.m.
  • Foods and Nutrition 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
  • Financial Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon
  • Financial Accounting 1 (Objective) – 12:00 noon – 1:00 p.m.
  • Health Science 2 (Essay) – 2:00p.m. – 3:30 p.m.
  • Health Science 1 (Objective) – 3:30p.m. – 4:30 p.m.
  • Health Education 2 (Essay) – 2:00p.m. – 3:30 p.m.
  • Health Education 1 (Objective) – 3:30p.m. – 4:30 p.m.

 

Tuesday 14th May, 2019

  • Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 9:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
  • Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2nd Set)
  • Commerce 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00p.m
  • Commerce 1 (Objective) – 4:00 p.m – 4:50 p.m.

 

Wednesday 15th May, 2019

  • Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30a.m. (1st Set)
  • Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 p.m – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Literature-In-English 3 (Drama & Poetry) – 2:00p.m. – 4:30 p.m.

 

Thursday 16th May, 2019

  • Mathematics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00pm
  • Mathematics 1 (Objective) – 3:00 p.m – 4.30 p.m.

 

Friday 17th May, 2019

  • Economics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
  • Economics 1 (Objective) – 11:30am – 12:30 p.m.
  • Applied Electricity 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Applied Electricity 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
  • Basic Electricity 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Basic Electricity 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

 

Monday 20th May, 2019

  • Christian Religious Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
  • Christian Religious Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m – 12:30 p.m.
  • Islamic Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
  • Islamic Studies 1 (Objective) – 11:30 p.m – 12:20 p.m.
  • Chemistry 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Chemistry 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

 

Tuesday 21st May, 2019

  • Government 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
  • Government 1 (Objective) – 11:30 a.m – 12:30 p.m.
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 9:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Visual Art 3A (Drawing) – 2:00 p.m. – 5:00 p.m.

 

Wednesday 22nd May, 2019

  • Civic Education 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Civic Education 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

 

Thursday 23rd May, 2019

  • Business Management 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Business Management 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Computer Studies 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Computer Studies 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Agricultural Science 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
  • Agricultural Science 1 (Objective) – 4:10 p.m. – 5:00 p.m.

 

Friday 24th May, 2019

  • Agricultural Science 3 (Practical) – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Agricultural Science 3 (Practical) – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
  • Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 3:00 p.m. – 5:30 p.m.

 

Monday 27th May, 2019

  • Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)

 

Tuesday 28th May, 2019

  • Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 9:30 a.m. – 12:15 p.m.
  • Technical Drawing 2 (Essay)** – 2:00p.m. – 3:45p.m.
  • Technical Drawing 1 (Objective)** – 3:45 p.m. – 4:45 p.m.

 

Thursday 30th May, 2019

  • Visual Art 3B (Creative Design) – 09:30 a.m. – 12:30 a.m.
  • Typewriting – 09:30 a.m. – 12:10 p.m. (1st Set)
  • Typewriting – 12:30 p.m. – 3:10 p.m. (2ndSet)
  • Arabic 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m
  • Arabic 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
  • Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:00 p.m.

 

Friday 31st May, 2019

  • French 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
  • French 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
  • Clothing and Textiles 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
  • Clothing and Textiles 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:30 p.m.

 

 

 


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *